Ako vybrať šijací stroj?

Vybrať šijací stroj nie je vôbec jednoduché. Na rozdiel od dôb našich babičiek existuje dnes množstvo šijacích strojov od mnohých rôznych výrobcov a v rôznych cenových reláciách. Pokiaľ teda so šitím ešte len začínate, ľahko sa môžete v tak širokej ponuke stratiť. Na začiatok je dobré si ujasniť, čo plánujete na novom šijacom stroji šiť a z akých materiálov. V neposlednom rade si taktiež musíte určiť, koľko ste ochotní do nového stroja investovať. Od toho sa potom môžete pri výbere odraziť ďalej.

Výber šijacieho stroja nie je dobré podceniť

Základné delenie šijacích strojov

Zjednodušene povedané, klasické šijacie stroje by sme mohli podľa druhu ovládania rozdeliť na mechanické a elektronické. Takýmto špeciálnym šijacím strojom je potom obnitkovací šijací stroj, ktorému sa zjednodušene hovorí overlock. Existuje aj stroj, ktorý zapravuje konce nohavíc či rukávov a tomu sa hovorí coverlock.

Výhody elektronického šijacieho stroja

  • Šitie je pohodlné, všetky zadané príkazy sa ukazujú na elektronickom displeji

  • Niektoré stroje majú automatické navliekanie nite, odstrih nite či automatické zapošitie

  • Stroj ovládate tlačidlami alebo na dotykovej obrazovke priamo na displeji

  • Niektoré stroje radia, akú pätku pri danom stehu použiť

  • Deťom môžete na oblečení vyšiť meno alebo nejaký obrázok, podľa ktorého si v škôlke spoznajú oblečenie

  • Má väčšie množstvo druhov gombíkových dierok

  • Na niektorých elektronických strojoch sa dá šiť aj bez pedálu, stačí iba stlačiť tlačidlo a vybrať si rýchlosť šitia

Elektronický šijací stroj môže mať desiatky rôznych stehov, vrátane dekoračných

Výhody mechanického šijacieho stroja

  • Je napájaný elektrinou a ovláda sa pedálom, tak ako elektronické stroje

  • Ovláda sa ručne kolieskami, páčkami či posuvnými jazdcami, preto sa mu hovorí mechanický

  • Je dostačujúci pre každého, kto potrebuje šiť len so základnými stehmi

  • Je skvelý pre začiatočníkov, ovládanie je jednoduché a nie je drahý

Mechanický šijací stroj poznáte podľa toho, že sa ovláda kolieskami a chýba displej

Výhody overlocku

  • Overlock je rýchly

  • Bezchybne na ňom ušijete pružné materiály

  • Švy sú pevné a nemusíte sa báť, že vám popraskajú, keď sa predkloníte

  • Oblečenie ušité na overlocku vyzerá profesionálnejšie ako šité na bežnom šijacom stroji

Overlock vyzerá úplne inak, ako bežný šijací stroj

Šijací stroj overlock: Kedy uvažovať o jeho kúpe?

Pokiaľ plánujete šiť oblečenie, je jasné, že šijací stroj nutne potrebujete. Až ale budete mať ten správny šijací grif v ruke, bude sa vám najskôr zdať šijací stroj príliš pomalý, budú vám vadiť nevzhľadné nezačistené švy a niektoré švy môžu pri pružných materiáloch dokonca popraskať.

Riešením je práve overlock alebo obnitkovací šijací stroj. Áno, šijacie stroje môžu mať overlockový steh, ale to nie je to isté, čo overlock. Overlock je ďalší typ šijacieho stroja, ktorý ale zvláda hneď tri užitočné funkcie v jednom kroku.

  1. Dva kusy látky k sebe prišije.
  2. Nadbytočné zvyšky látky zreže.
  3. Šev rovno začistí.

Overlock je navyše oproti šijaciemu stroju neporovnateľne rýchlejší a je vhodný konkrétne na pružné materiály, ktorých švy pri natiahnutí nepopraskajú.

Pozor! Čo na overlocku šiť nesmiete?

Šiť na ňom ale nemôžete tak silný materiál, ako je napríklad softshell. Aj napriek tomu, že niektoré krajčírky na domácom overlocku softshell bežne šijú, overlock nie je pre taký silný typ materiálu vôbec stavaný. Nemá totiž taký silný motor.

Po čase sa overlock môže rozbiť a každý opravár šijacích strojov vám potvrdí, že softshell sa na hobby overlocku šiť nesmie. Pokiaľ by ste chceli za každú cenu šiť shoftshell na domácom overlocku, musíte sa zmieriť s tým, že sa vám skôr či neskôr rozbije. Jediným riešením tak je priemyselný overlock, ktorý je ale výrazne drahší a je veľmi zložitý na nastavenie.

Softshellové výrobky v domácich podmienkach môžete krásne ušiť práve na bežnom šijacom stroji rovnostehom.

Výhody coverlocku

  • Je rýchly

  • Konce rukávov aj nohavíc vyzerajú úplne profesionálne, mnohokrát lepšie ako z obchodu

Coverlock vyzerá veľmi podobne ako overlock, ale má úplne inú funkciu

Kedy uvažovať nad kúpou coverocku?

Pri šití oblečenia pre rodinu či priateľov si veľmi dobre vystačíte duom šijací stroj a overlock. Pokiaľ ale váš šijací koníček prerastie v šijacieho koňa a vy zatúžite šiť na zákazku, coverlock by ste si zaobstarať rozhodne mali.

Coverlock síce nerobí nič iné, než že zapravuje rukávy, nohavice a prešíva švy, ale robí to úplne profesionálne. Nohavice či rukávy zapravené na rovnostehu, hoci zapravené dvojihlou, toľko parády bohužiaľ nenarobia.

Čo tak overlock a coverlock v jednom?

Šijacím strojom, ktoré majú v sebe zabudovaný overlock aj coverlock sa hovorí kombinované. Ušetrí miesto, pretože nemusíte mať ďalší stroj navyše. Pokiaľ ale budete mať stroj nastavený na šitie overlockom a zrazu budete chcieť pracovať s coverlockom, budete musieť stroj prenastaviť.

Bohužiaľ, zázračné tlačidlo, ktorým by ste prepínali medzi overlockom a coverlockom neexistuje ani u tých najdrahších strojov. Pár minút vám to na začiatku zaberie, ale nie je to nič hrozné. Časom sa stanete majstrom v prezliekaní nití a pôjde vám to rýchlejšie od ruky.

Kombinácia overlocku a coverlocku je šikovným riešením, pokiaľ doma bojujete s miestom

Detský šijací stroj

Pokiaľ chcete priviesť vaše deti k rovnakému koníčku, detský šijací stroj sa zdá byť skvelou voľbou. Existujú šijacie stroje pre deti, ktoré vyzerajú ako hračky, ale existujú aj také, ktoré už pripomínajú nielen vzhľadom, ale aj funkciami stroje pre dospelých. Pri výbere šijacieho stroja pre dieťa záleží na tom, koľko je dieťaťu rokov a či má so šitím už nejaké predchádzajúce skúsenosti. Predávajú sa totiž šijacie stroje pre menšie deti od šiestich rokov s chráničmi prstov a očí, ale aj šijacie stroje pre deti až od 14 rokov. Detské šijacie stroje využijete aj vy v domácnosti na občasné šitie alebo kdekoľvek, kde nebudete mať prístup k elektrine, pretože niektoré fungujú aj na ceruzkové batérie.

Existujú aj mini šijacie stroje, ktoré ľahko prenesiete aj v kabelke, pretože vážia len pár stoviek gramov.

Ostatné druhy šijacích strojov

Okrem klasického šijacieho stroja, overlocku a coverlocku, existujú aj ďalšie stroje, ktoré si možno časom do svojej šijacej dielne zaobstaráte, pretože sa s nimi dá doslova čarovať.

Vyšívací stroj

S vyšívacími strojmi sa nedá šiť, ale len vyšívať. Stroje sa delia na jednoihlové a viacihlové. Stroj s jednou ihlou je pomalší a hodí sa na domáce použitie. Vie vyšívať aj viacfarebne, ale pri každej zmene farby musíte stroj zastaviť a navliecť inú farbu nite. Stroje s viacerými ihlami zvládnu výšivku aj vo viacerých farbách naraz. Súčasťou vyšívacích strojov sú tiež programy, kde si nastavíte vyšívaný vzor a spolu s ním aj hustotu stehov, sklon výšivky aj druh vyšívaného materiálu. Základné programy bývajú súčasťou balenia, ale pokiaľ sa chystáte na zložitejšiu tvorbu, oplatí sa kúpa sofistikovanejšieho programu.

Quiltovací šijací stroj

Quiltovacie alebo prešívacie šijacie stroje sa hodia pre patchworkovú tvorbu, pri ktorej sa zošívajú kusy látok. Quiltovacie šijacie stroje sú vybavené silným motorom, aby bez námahy prešili viac vrstiev naraz. Užitočnou výbavou prešívacích strojov je veľký prídavný stolík, možnosť zakrytia zúbkov podávača, veľa priestoru pod ramenom a laserovo riadená pätka, ktorá upravuje rýchlosť šitia tak, aby bola veľkosť stehu pri voľnom quiltovaní vždy rovnaká.

Na čo sa zamerať pri výbere klasického šijacieho stroja?

Pokiaľ si len sem tam chcete skrátiť nohavice, zalátať dieru na teplákoch alebo ušiť vonný bylinkový vankúšik, zrejme nevyužijete stroj s niekoľkými desiatkami ozdobných stehov. Je ale tiež možné, že vás šitie chytí natoľko, že sa za pol roka budete obzerať po lepšom šijacom stroji. Už budete napríklad vedieť, že potrebujete mať automatický navliekač nití, pretože na očko ihly nevidíte alebo možnosť šiť bez nožného pedála. Ušiť si vlastné oblečenie nie je totiž také ťažké, ako by sa spočiatku mohlo zdať. Je teda potrebné myslieť trošku aj do budúcna.

Kvalitné šijacie stroje sú na váhu ťažké, dobrým ukazovateľom kvality je aj dĺžka záručnej doby.

Šijací stroj vyrobený z kovových súčiastok vydrží určite dlhšie, zatiaľ čo stroje s plastovými súčiastkami opravár šijacích strojov zrejme nebude chcieť ani opraviť. Vonkajší materiál strojov býva plastový, preto sa nenechajte plastovou krycou skrinkou zmiasť. Veľmi dobrým ukazovateľom kvality je aj dĺžka záručnej doby, tá totiž môže trvať klasicky dva roky, ale pokojne aj päť rokov.

Funkcie

Funkcie šijacích strojov sú rôzne a treba poznamenať, že niektoré z nich sú úplne skvelé, pretože prácu so strojom uľahčujú na maximum. Na druhú stranu ale nie sú nevyhnutné. Prejdite si teda zoznam najčastejších funkcií a povedzte si sami, či sú pre vás dôležité, alebo ich na svojom novom šijacom stroji pokojne oželiete.

  • Nastaviteľná šírka a dĺžka stehu umožňuje šiť stehy s väčšími a menšími rozostupmi či vyšším stehom.
  • Možnosť šiť dvojihlou je užitočné, ak chcete, aby vaše výrobky vyzerali aspoň z líca, ako by ste ich šili na coverlocku .
  • Automatické navliekanie nite je rýchle a jednoduché. Je to skvelá funkcia, s ktorou vás navliekanie nití bude dokonca baviť. Práve túto disciplínu obzvlášť staršie ročníky krajčírok preklínajú, pretože na mrňavé očko ihly už tak dobre nevidia.
  • Orez nite je skvelý pomocník, pretože nebudete musieť hľadať nožnice na odstrihnutie nite. Jednoducho látku aj s niťou povytiahnete a zrežete ju na boku stroja.
  • Existuje ale aj funkcia automatického odstrihu nite, kedy stroj odstrihne niť sám po došití. To je potom úplne bez práce!
  • Voľné rameno sa vám bude hodiť, ak budete na stroji šiť rukávy a nohavice pre deti alebo iné úzke prvky.
  • Displej je dobrým pomocníkom pri elektronických šijacích strojoch. Vďaka nemu získate lepší prehľad o tom, aké funkcie máte aktuálne na stroji nastavené. Manuálne stroje displej bohužiaľ nemajú.
  • Možnosť šiť bez nožného pedálu je vhodná najmä pre hendikepovaných alebo starších užívateľov, ktorí už majú problém pedál zošliapnuť. Ocenia ho aj malé deti, ktoré na pedál ešte nedosiahnu.
  • Pri niektorých strojoch si môžete nastaviť aj prítlak pätky. Nastaviteľný prítlak pätky je skvelý v prípade, že budete šiť rôzne druhy materiálov. Napríklad jemné a pružné látky potrebujú mať prítlak pätky čo možno najvoľnejšie, naopak nekĺzavé materiály potrebujú mať čo možno najvyšší prítlak pätky.

Vybavenie

Keď si kúpite nový stroj, určite bude mať aspoň jednu pätku, a to pätku základnú, s ktorou môžete šiť väčšinu stehov. Nie je to síce pravidlo, ale väčšina šijacích strojov by vo svojej základnej výbave mala mať okrem základnej pätky aj pätku na šitie gombíkových dierok a zipsov. Niektorí výrobcovia šijacích strojov však ku stroju dodávajú viac pätiek.

Pred tým, než teda uskutočníte nákup, skontrolujte si na stroji základné príslušenstvo. Ak sa totiž na šijacom stroji dajú šiť dekoratívne stehy, zrejme bude mať vo svojom príslušenstve aj pätku na vyšívanie dekoratívnych stehov. Rovnako tak môže byť v základnej výbave pätka na overlockový steh či gombíky, pokiaľ má stroj takú funkciu zabudovanú. A platí to aj naopak – keď si budete kupovať pätku na nejaký špeciálny steh, napríklad overlockovú pätku, overte si, že váš stroj overlockový steh skutočne vie.

Ihly do šijacích strojov

Napriek tomu, že v základnej výbave pri stroji nejakú ihlu mať budete, rozhodne si ich prikúpte viac. Ihly sa totiž predávajú v rôznych variantoch podľa toho, z akého materiálu šijete.

Najuniverzálnejšou ihlou je ihla Standard a vďaka tomu, že má ľahko zaguľatenú špičku, môžete ju použiť na rôzne druhy látok vrátane pletenín. Na pleteniny sú však oveľa lepšou voľbou ihly Jersey Ball point, ktoré majú okrúhly hrot a vďaka nemu prenikajú medzi vlákna pletenín bez toho, aby poškodili látku. Pre extra pružné materiály, ako je napríklad plavkovina, sa zase používajú ihly Stretch. Vďaka nim nebude stroj vynechávať stehy a presekávať materiál. Na silné materiály, ako je napríklad džínsovina, montérkovina a koža, sa používajú špeciálne kalené silné ihly s označením Jeans, ktoré majú veľmi ostrú špičku.

Ihly musíte vyberať podľa materiálu, z ktorého šijete

Cievky do šijacích strojov

Podobné je to aj s cievkami na spodnú niť. Pri novom stroji budete mať pravdepodobne tri a možno štyri cievky v základnej výbave. Vždy je ale lepšie mať cievok viac. Pokiaľ neplánujete šiť len s bielou a čiernou niťou, bude sa vám hodiť cievka na každú farbu nite. Bolo by to totiž zbytočné plytvanie, keby ste museli kvôli inej farbe už namotanú cievku pracne vyvliekať.

Čím viac cievok budete mať, tým lepšie. Aj keď je šitie nádherný koníček, vzniká pri ňom aj veľa neporiadku a ľahko sa cievka niekam zakotúľa. Takže než aby ste ju pod horou látok a ústrižkov hľadali, môžete si vziať inú. Nakoniec sa tá zatúlaná pri konečnom upratovaní vždy nájde.

Nite do šijacích strojov

Nite pre šijacie stroje sa rozlišujú podľa materiálu, sily, farby a dĺžky návinu.

  • Materiál: Polyesterové nite sú najpoužívanejšie a najuniverzálnejšie. Sú obľúbené najmä vďaka tomu, že sú odolnejšie proti oderu ako nite bavlnené. Ich snáď jedinou nevýhodou je to, že nie sú určené na vystavovanie vysokým teplotám, takže nie sú úplne vhodné na také materiály, ktoré sa musia žehliť pri vysokých teplotách (napr. bavlnené plátno, ľan, rifľovina a pod.).
  • Sila nite: Silu nite voľte podľa druhu látky. Sila nite sa označuje číslom. Čím nižšie číslo nite je, tým je niť hrubšia a naopak, čím je číslo vyššie, tým je niť tenšia. Pri šití na stroji sa najčastejšie používajú nite s označením 100 alebo 120. Na šitie pevných látok sa viac hodia nite sily 30.
  • Farba nite: Jednotlivé farby nití majú svoje vlastné číslovanie, vďaka tomu vždy kúpite niť v rovnakom odtieni.
  • Dĺžka návinu nite: Tento údaj nám hovorí, koľko metrov nite v špulke je.